Jeep Patriot Hellas Club

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

3 απαντήσεις

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Ιουλ 10, 2012 11:16 pm

    Με ενημέρωσαν χθες από το service ότι το αυτοκίνητο χρειάζεται αλλαγή εξωτερικού ιμάντα και τεντωτήρα.
    Το αυτοκίνητο είναι 3,5 ετών και έχει περίπου 39.000 χλμ.
    Το βρίσκεται λογικό?
    Θα μου ήταν πολύ χρήσιμα τα σχόλια και τη βοήθεια σας.
    Ευχαριστώ.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την vassilis στις Παρ Ιουλ 20, 2012 2:55 am, 2 φορές συνολικά
    sotosmam
    sotosmam
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 168
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 46
    Τόπος : Λάρισα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από sotosmam Τετ Ιουλ 11, 2012 7:32 am

    μέσα στο πρόγραμμα συντήρησης για το βενζινοκίνητο 2.4lt, δεν είναι. Θα καταλάβαινα να αλλάξεις νωρίτερα τακάκια. Αλλα κάτι τέτοιο αποτελεί "βλάβη" και δεν ξέρω αν καλύπτεται από εγγύηση. Πόσο εγγύηση έχεις. Γιατί εγώ που το έχω 3 χρόνια 37.000 χλμ ήμουν στο πρόγραμμα 72 μήνες εγγύηση. Για πόσα λεφτά μιλάμε; Βέβαια με τον κινητήρα δεν παίζουμε...
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Ιουλ 11, 2012 9:34 am

    Είμαι εκτός εγγύησης πια.
    Σήμερα ενημερώθηκα για το κόστος.
    Δεν είναι υπερβολικό, θα πάει περίπου 210-220 και με την έκπτωση θα πέσει στα 170-180 μου είπαν.
    Δεν θα το ρισκάρω να το αφήσω σε καμία περίπτωση.
    Έκλεισα ήδη ραντεβού την άλλη εβδομάδα.
    Πείτε μου αν υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία που θα με βοηθήσει μέχρι να το αλλάξω.
    Thanks
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από thodorispaokara Σαβ Ιουλ 14, 2012 2:58 pm

    δεν ειναι παντως νορμαλ για τα χιλιομετρα (δες παντως την εγγυηση αν εχεις την 72Μ γιατι για κινητηρα σαν να θυμαμαι ηταν ποιο μεγαλη (απο την αλλη νομιζω κατι τετοια εξαρτηματα δεν τα καλυπτε)

    πολλα νομιζω σουλεν για ενα ιμαντα .... φθινος πολυ ειναι ισως κατω απο 80 ευρω....νομιζω καλυτερα κοιταξε σε κανα συνεργειο εκτος αντιπροσωπειας

    παντως αν οντως χρειαζεται αλλα γη μη το αφισεις γιατι αν χαλασει τελειως κ αποχρονιστει η μηχανη εχει παραπανω εξοδα (αν εννοεις τον ιμαντα χρονισμου βεβαια)
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από vassilis Σαβ Ιουλ 14, 2012 9:41 pm

    Ευχαριστώ Θοδωρή.
    Δε είναι ο ιμάντας χρόνισμού.
    Νομίζω μιλάμε για τον εξωτερικό ιμάντα του βεντιλατέρ.
    Μίλησα με συνεργείο εξωτερικό και πρέπει λεεί να παραγγείλουν από την αντιπροσωπία η οποία ήξερα ήδη ότι δεν είχε άμεσα διαθέσιμο κλπ.
    Όντος, κάπου 80 πρέπει να έχει ο ιμάντας, βάλε και τεντωτήρα και εργασία.
    Λέω δεν θα μου έρθει και πολύ πιο φτινά.
    Έτσι είπα να μην μπλέξω και να έχω και την εγγύηση που δίνει η jeep για τις εργασίες που κάνει.
    Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Εγγύηση δεν έχω γιατί το είχα πάρει μεταχειρισμένο και μου είχαν δώσει τότε 1 χρόνο ως μεταχειρισμένο. Δεν ισχύει η εγγύηση που είχε ο Κώστας ως πρώτος ιδιοκτήτης.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από vassilis Παρ Ιουλ 20, 2012 2:06 am

    Σύντομη ενημέρωση…
    Από Τετάρτη που πήγε το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία στην Κηφισίας, το παρέλαβα σήμερα. Περάσαμε όμως από χίλια μύρια κύματα και ταλαιπωρήθηκα πολύ.
    Αρχικά την Τετάρτη αλλάχτηκαν τεντωτήρας και ιμάντας με προβλεπόμενο κόστος όπως είχα πει στα 170 ευρώ.
    Μεσημέρι με πήραν και μου είπαν ότι υπάρχει και άλλος θόρυβος που έπρεπε να εντοπίσουν τι άλλο φταίει.
    Πέμπτη ήταν νεκρή μέρα γιατί είχαν κάποια θέματα και δεν έκαναν κάτι.
    Παρασκευή πρωί μιλάω μαζί τους και μου λένε έχει βγάλει δυναμό και πάει για επισκευή στα 200 ευρώ.
    Μεσημέρι με παίρνουν και μου λένε ότι τελικά το δυναμό δεν είχε πρόβλημα αλλά θέλει κομπρεσέρ A/C με προβλεπόμενο κόστος επισκευής στα 1000-1500 ευρώ!!!
    Εκεί τους σταματάω και λέω φάνει, συμμαζέψτε το και έρχομαι να παραλάβω όπως είναι.
    Πάω εκεί και μου λένε, ότι έγινε και αλλαγή επιπλέον 2 τροχαλιών για τον τεντωτήρα και ότι το κόστος θα έφτανε τελικά στα 300, χωρίς προηγουμένως να με έχουν ενημερώσει για τίποτα από αυτά.
    Εκεί έκανα φασαρία. Μπήκα για προγραμματισμένη επισκευή 170 ευρώ και φτάσαμε στο 1,5 με 2 χιλιάρικα.
    Τελικά, μου έκαναν κάποιες καλές εκπτώσεις και το κόστος για τεντωτήρα, ιμάντα και 2 τροχαλίες με εργασία και φπα έφτασε τελικά στα 175 ευρώ (το οποίο μάλλον είναι οκ για όλα αυτά).
    Δεν με χρέωσαν για όλα τα αλλά που από λάθος τους πιστεύω έβγαλαν και ξαναέβαλαν.
    Όσο για το κομπρεσέρ, αυτή τη στιγμή είμαστε στο ότι κάποια στιγμή πρέπει να το δω γιατί θα με αφήσει. Θα ανοίξω νέο θέμα για αυτό και θα χρειαστώ βοήθεια σίγουρα.
    Καταλήγω λοιπόν να πω ότι τα παιδιά που δουλεύουν μέσα και κυρίως αυτοί που έρχονται σε επαφή με τον πελάτη είναι πολύ οκ αλλά αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον λόγο της αύξησης του μεγέθους και τις κάλυψης και των άλλων εταιριών (lancia-fiat) μάλλον έχουν χάσει τη μπάλα και δεν μπορούν να ανταποκριθούν.
    Παρά το ότι στο τέλος έκαναν ότι μπορούσαν για να μη με δυσαρεστήσουν, νομίζω ότι έχασα μεγάλο κομμάτι της εμπιστοσύνης που τους είχα.
    Ελπίζω να βγω λάθος.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από thodorispaokara Κυρ Ιουλ 22, 2012 1:38 pm

    πολύ άσχημη συμπεριφορα του στυλ οτι αρπαξουμε.... δεν μπορεις δυστυχως να εμπιστευεσαι κανενα...
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από vassilis Κυρ Ιουλ 22, 2012 11:32 pm

    Το πρώτο πράγμα που πήγε το μυαλό μου ήταν ότι συμπεριφέροντε όπως λες, δλδ. τώρα που δεν πουλάμε αυτοκίνητα (ειδικά jeep) θα βγάλουμε ότι μπορούμε από αυτούς που είναι αναγκασμένοι να τα κρατήσουν.
    Μετά όμως είδα ότι δεν κολλάνε καθόλου να σου κάνουν καλές εκπτώσεις για να μη σε δυσαρεστήσουν. Το κόστος που πλήρωσα δλδ. δε νομίζω να ήταν τόσο χαμηλό ούτε σε άσχετο συνεργείο, αν σκεφτεί βέβαια κάποιος ότι θα ήταν αναγκασμένοι να πάρουν όλα τα ανταλλακτικά από τη jeep γιατί μάλλον δεν υπάρχουν συμβατά.
    Οπότε εμένα πάει περισσότερο το μυαλό μου ότι απλά έχουν χάσει πολύ σε εξυπηρέτηση και μάλλον ασχολούνται πια περισσότερο με τα μικρά που πουλάνε. Στο ίδιο συνεργείο φτιάχνουν jeep, dodge,fiat, alfa, lancia. Οπότε για ποια εξειδίκευση και εξυπηρέτηση να μιλήσουμε.
    Αυτά που με χάλασαν ήταν 1. ότι δεν μπορούσαν επί 3 ημέρες να μου πουν τελικά τι πρόβλημα έχουν εντοπίσει και άλλαξαν 10 φορές γνώμη και 2. εξαιτίας αυτού μου άλλαζαν και το κόστος κάθε φορά και δεν με ενημέρωναν όπως έπρεπε.
    Α, και κάτι ακόμα που εκεί μάλλον έχεις δίκιο για το ότι αρπάξουμε. Προσπάθησαν να με πείσουν να αλλάξω άμεσα κομπρέσσορα A/C που έχει βγάλει λένε και αυτό θόρυβο και τελικά μετά από φασαρία μου είπαν δεν χρειάζεται άμεσα.
    Τώρα θα ανοίξω και θέμα για το A/C.
    sotosmam
    sotosmam
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 168
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 46
    Τόπος : Λάρισα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από sotosmam Κυρ Ιουλ 22, 2012 11:56 pm

    Απλως σε τετοιες περιπτωσεις δεν γνωρίζεις με σιγουριά αν το αμάξι έχει "το πρόβλημα" ή το συνεργείο προσπαθεί να βγάλει κατι παραπάνω. Εμένα αυτο το συνεργείο μου είχε δωσει την εντύπωση οτι ήταν εξυπηρετικοί και ξέραν την δουλειά τους. Τωρα να μην ξεχνάμε οτι είναι υπάλληλοι, εχουν αφεντικά και ακολουθούν την γραμμη που θα τους δωσουν...
    Μερικές φορες οταν τα προβλήματα ειναι λίγο πιο ειδικά πιστεύω οτι πρέπει να προτιμάμε την αντιπροσωπία. Και δίνω ένα παράδειγμα: Στο αμάξι της γυναίκας (ένα ignis- εχω αναφερθεί αλλού), όταν περνούσε τα 120 χλμ/ωρα έριχνε στροφές και εσβηνε μηχανή. Σε άλλον με το ίδιο πρόβλημα, επειδή δεν έβρισκαν τα διάφορα συνεργεία τι είχε, του άλλαξαν μέχρι και κινητήρα. Εγώ το πήγα στην αντιπροσωπία, μου απάντησαν άμεσα και πριν δουν το αμάξι για την βλάβη (αισθητήρας στροφάλου-125€-πρόβλημα που το βγάζουν όσα suzuki έχουν τον ίδιο κινητήρα-ignis,jimny,vagon R,παλιά swift) και σε μισή ώρα ήμουν έτοιμος.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από vassilis Δευ Ιουλ 23, 2012 2:08 am

    Αυτό είχα και εγώ στο μυαλό μου.
    Την καλή εικόνα που μου έχει δώσει αυτό το συνεργείο. Γι' αυτό και συνεχίζω να πηγαίνω εκεί ακόμα και για το απλό λιπαντικό σέρβις. Και συνεχίζω να πιστεύω ότι κάνουν καλή δουλειά. Ειδικά σε σχέση με τον Άγιο θωμά που με έχει απογοητεύσει εντελώς, έστω και αν είναι στην ουσία το ίδιο μαγαζί με την Κηφισίας.
    Το θέμα που εντοπίζω είναι στην προσπάθεια κάλυψης πολύ μεγαλύτερης γκάμας αυτοκινήτων, με όλα τα προβλήματα που επιφέρει αυτό.
    Ίσως και να είμαι λάθος, αλλά άλλο να εξειδικεύεσαι σε τετρακίνητα μεγάλου κυβισμού και άλλο σε μίνι τουρμπάτα. λέω τώρα...
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα Empty Απ: Αλλαγή Εξωτερικού Ιμάντα

    Δημοσίευση από thodorispaokara Δευ Ιουλ 23, 2012 3:28 am

    το κακο ειναι μετα τζιπ οτι δεν εχουμε κ πολλες επιλογες απο συνργεια (υπάρχει ενα θεματακι με συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας) κ γω το σεπτεμβριο που θα παω σερβις των 24.000 χλμ σκεφτομαι να το παω σε ενα αλλο εδω θεσνικη california club αλλα δεν εχω ιδεά αν ειναι καλοι ιδιως για πατριωτ γιατι ασχολούνται μόνο με φτιαγμένα

    Για αθήνα νομιζω στο παραπανω θεμα μερικοι απο δω ειχαν πει γνωμες για τα συνεργεια

    Αλλα προσωπικα δεν εχω κ την καλυτερη εμπειρια με συνεργεια αντιπροσωπειας (πχ το παλιοτερα το Audi Α4 του πατερα μου) που ειναι ολο μόστρα αλλα ο μάστορας που στο τελος ασχολειται με το αμάξι συνήθως είναι ενας ανειδίκευτος αλλοδαπός (χωρίς καμια διάθεση ρατσιστου, απλα το λεω με την εννοια οτι το μονο κριτηριο προσληψής του ήταν το χαμηλό εργατικό κόστος)...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 1:38 pm