Jeep Patriot Hellas Club

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

4 απαντήσεις

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Ιουλ 08, 2014 12:54 pm

    Καλησπέρα
    Προχθές το βράδυ εντόπισα ένα περίεργο πρόβλημα στο αυτοκίνητο.
    Πολύ υψηλή θερμοκρασία στην κάθετη κεντρική κονσόλα και συγκεκριμένα στα χειριστήρια του κλιματισμού και στα κουμπιά από κάτω (αλάρμ κλπ.).
    Μίλησα χθες τηλεφωνικά με την αντιπροσωπία και το μόνο που πάει το μυαλό τους είναι διαρροή ρεύματος από τις πλακέτες που έχει εκεί.
    Γενικά δεν το ξέρουν σαν πρόβλημα και μου είπαν καλύτερα να αποφύγω να μετακινήσω το αυτοκίνητο.
    Αύριο θα το πάω για το μεγάλο σέρβις των 48.000 και θα το δούνε.
    Αν έχεις κάποιος καμιά ιδέα του τι μπορεί να είναι ας πει μπας και βγάλω καμιά άκρη.
    Ευχαριστώ και καλό βράδυ.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Ιουλ 09, 2014 11:29 pm

    Παρέλαβα το αυτοκίνητο σήμερα το πρωί από την αντιπροσωπία που το είχα πάει για το μεγάλο service των 48.000 και για να ελένξουν το παραπάνω πρόβλημα.
    Για μια ακόμα φορά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση.
    Το κόστος πόνεσε μεν αλλά νομίζω η τιμή είναι δικαιολογημένη για το συγκεκριμένο service.
    Έλεξαν διεξοδικά το θέμα της υψηλής θερμοκρασίας και δεν βρήκαν κάτι, ούτε τους παρουσίασε το πρόβλημα όσο ήταν μέσα στο συνεργείο.
    Δεν υπάρχει κάποια διαρροή ρεύματος, ούτε έχουν καταστραφεί πλακέτες ή καλώδια.
    Δεν το δούλεψα πολύ σήμερα το πρωί για να δω αν θα μου βγάλει κάτι πάλι αλλά θα το παρακολουθώ.
    Είναι περίεργο αυτό που παρουσίασε και το παρατήρησα μόνο μία φορά (ήταν βράδυ όταν έγινε, το λέω για να προλάβω την κλασική ερώτηση που μου κάνουν όλοι, μήπως το είχα αφήσει στον ήλιο).
    Σε κάθε περίπτωση θα το έχω στο νου μου αλλά αν κάποιος έχει καμιά ιδέα μου λέει.
    Καλό καλοκαίρι σε όλους!
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Αυγ 05, 2014 3:52 am

    Παιδιά μια βοήθεια.
    Ο προηγούμενος έλεγχος στην αντιπροσωπία δεν έδειξε κάτι αλλά το πρόβλημα ξαναπαρουσιάστηκε.
    Παρατήρησα μάλιστα ότι μια φορά που συνέβη ήταν στην περίπτωση που σταθμεύοντας το αυτοκίνητο, γύρισα στο 0 τον περιστροφικό διακόπτη του a/c αλλά ξέχασα να απενεργοποιήσω το κουμπάκι του a/c (αυτό με το σηματάκι του χιονιού).
    Έτσι, ήταν σαν να έμεινε ανοιχτό το κουμπί αυτό (δλδ. άνοιξε και πάλι μόνο του το φωτάκι όταν έβαλα πάλι μπροστά το αυτοκίνητο και γύρισα το διακόπτη) και φαίνεται ότι όσο ήταν σταθμευμένο το αυτοκίνητο, ανέβαζε θερμοκρασία.
    Αύριο μάλλον θα το ξαναπάω από αντιπροσωπία να το δουν πάλι.
    Μήπως όμως μπορεί επίσης κάποιος με patriot να κάνει μια παρόμοια δοκιμή να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα?
    Ευχαριστώ
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Αυγ 06, 2014 10:45 pm

    Ρε παιδία, κανείς να μπορεί να βοηθήσει ή να τσεκάρει μήπως παρουσιάζει και το δικό του παρόμοιο ή σχετικό πρόβλημα?
    Τέλος πάντων, μετά και το 2ο έλεγχο από την αντιπροσωπία, δεν βρέθηκε κάτι συγκεκριμένο γιατί δεν του παρουσίασε το πρόβλημα και έτσι δεν μπόρεσαν να εντοπίσουν την αιτία.
    Εμένα πάντως μου το έχει παρουσιάσει 3-4 φορές κάτω από διαφορετικές συνθήκες.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Ιαν 21, 2015 12:47 am

    Μετά από τόσους μήνες και το πρόβλημα παραμένει.
    Μάλιστα έχει γίνει πιο συστηματικό και το έχω εντοπίσει λίγο καλύτερα.
    Συμβαίνει πολύ συχνά όταν είναι αναμμένα τα φώτα.
    Πιο συγκεκριμένα έχω υπερθέρμανση μέσα και γύρω από τον κεντρικό περιστροφικό διακόπτη στα χειριστήρια του a/c.
    Φαίνεται ότι σχετίζεται μάλλον με τον κεντρικό διακόπτη.
    Χθες που είχα πάει το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία μίλησα πάλη με τον ηλεκτρολόγο για να το ελέγξουν για 3η ή 4η φορά.
    Και πάλι όμως, παρά τις διάφορες δοκιμές με αναμμένα τα φώτα δεν το παρουσίασε και δεν κατάφεραν να το εντοπίσουν.
    Το μόνο που είπαμε σαν αποτέλεσμα είναι να παραγγείλουμε τον συγκεκριμένο διακόπτη να τον αλλάξουμε μήπως και είναι κάτι πάνω στον διακόπτη και μπορεί επιτέλους διορθωθεί.
    Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα ας πει.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Παρ Φεβ 13, 2015 7:13 am

    Που έχετε χαθεί όλοι ρε παιδιά?
    Μήπως ακούσατε τίποτα φήμες ότι θα καταργηθεί φόρος πολυτελείας και τέλη και πήρατε όλοι Grand Cherokee???
    Λοιπόν, ας μη μου απαντάει κανείς, εγώ ενημερώνω το θέμα γιατί μπορεί να προκύψει και σε κάποιον άλλον κάποια στιγμή.
    Πήγα χθες στην αντιπροσωπία και άλλαξα το σετ με όλους τους διακόπτες / χειριστήρια του a/c.
    Βασικά, στην αρχή δεν με ενημέρωσαν σωστά και μου είχαν πει ότι θα αλλαχτεί μόνο ο μεσαίος αλλά τελικά, μετά που είδα το παλιό ανταλλακτικό, πάει όλο μαζί πακέτο.
    Θα βγάλω φωτό από το ανταλλακτικό με την 1η ευκαιρία να ανεβάσω εδώ.
    Θέλω να πιστεύω τώρα ότι δε θα έχω το πρόβλημα ξανά.
    deres
    deres
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 60
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα - Ηλιούπολη

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από deres Σαβ Φεβ 21, 2015 1:42 am

    Καλημέρα Βασίλη. Εγώ αυτό το θεματάκι το έχω από την πρώτη μέρα που πήρα το Patriot και δεν του δίνω και μεγάλη σημασία.
    Η μόνη εξήγηση που μου έρχεται είναι πλημμελής (έως ανύπαρκτη) θερμομόνωση με τον χώρο του κινητήρα.
    Από τον κινητήρα θεωρώ ότι έρχεται όλη αυτή η θερμοκρασία.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Σαβ Φεβ 21, 2015 7:25 am

    Καλησπέρα
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Νομίζω δε λέμε για το ίδιο.
    Μπορείς να μου πεις λίγο πιο συγκεκριμένα που έχεις υψηλή θερμοκρασία.
    Εμένα τελικά ήταν πολύ εντοπισμένο στο κέντρω του διακόπτη (και κυρίως του μςσαίου).
    Δεν ήταν σε όλη την κονσόλα.
    Μιλάμε για θερμοκρασίες 50-60 βαθμούς (κατ' εκτίμηση), ίσως και παραπάνω. Όχι απλά λίγο ανεβάσμένη θερμοκρασία.
    Μάλιστα δεν το έκανε πάντα όταν δούλευε το αυτοκίνητο αλλά συχνά όταν ήταν αναμένα τα φώτα (ίσως είχε να κάνει με τον φωτισμό στους διακόπτες).
    Επίσης, δεν το είχα εντοπίσει από το 2010 που έχω το αυτοκίνητο, μέχρι και πριν 1 χρόνο περίπου που το πρωτοκατάλαβα. Άρα ίσως να μην υπήρχε σαν πρόβλημα.
    Τώρα δεν μου το έχει ξανακάνει (μετά την αλλαγή στους διακόπτες) αλλά είναι νωρίς ακόμα για να είμαι σίγουρος.
    Χρωστάω φωτό από το ανταλλακτικό για να δείτε πως είναι εντελώς κλειστό σύστημα.
    Και πάλι ευχαριστώ!
    deres
    deres
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 60
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα - Ηλιούπολη

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από deres Σαβ Φεβ 21, 2015 9:34 am

    έχω υψηλή θερμοκρασία στο "ραφάκι" - εσοχή που υάρχει στην κολώνα του ταμπλώ.
    Βάζεις μέσα το χέρι και νοιώθεις αρκετή ζέστη.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Σαβ Φεβ 21, 2015 10:01 am

    Κατάλαβα. Όχι δεν είναι το ίδιο. Εσένα είναι μάλλον αυτό που λες. Εμένα δεν έχει καν ραφάκι γιατί είχε αλλάξει το cd ο Κώστας με οθόνη.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    deres
    deres
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 60
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα - Ηλιούπολη

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από deres Σαβ Φεβ 21, 2015 10:15 am

    κρατάει ζεστή την τυρόπιτα πάντως, χαχα
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Σαβ Φεβ 21, 2015 1:35 pm

    happy1
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από Yagoulas Κυρ Φεβ 22, 2015 2:33 pm

    Ούτε κι εγώ έχω παρατηρήσει κάτι, έβαλα το χέρι μου σε όλα τα πιθανά σημεία και με βρήκα... χλιαρό :D

    Πόσο σου κόστισε η επισκευή βρε Βασίλη?
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Δευ Φεβ 23, 2015 4:56 am

    Ευχαριστώ για τον έλεγχο.
    Σαν ανταλλακτικό (με την έκπτωση 30% του club) κοστίζει κάπου στα 65 ευρώ. Αλλά 20 ευρώ περίπου ήταν η εργασία.
    Νομίζω πολύ λογικό κόστος για τέτοιο ανταλλακτικό.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Δευ Φεβ 23, 2015 11:43 pm

    Καλημέρα και Καλή Σαρακοστή!
    Επειδή όλο ξεχνάω να βγάλω φωτογραφία το ανταλλακτικό, ανεβάζω 2 φωτογραφίες από web.

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα $_57

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα $_57

    Είναι ακριβώς αυτό το κομμάτι.
    Όταν το είδα έτσι κλειστό, μου επιβεβαίωσε σε μεγάλο βαθμό ότι εκεί μέσα πρέπει να ήταν το πρόβλημα και όχι να προκύπτει π.χ. από διαρροή στην καλωδίωση.
    Ευελπιστώ ότι δε θα μου το ξαναπαρουσιάσει.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τρι Φεβ 24, 2015 4:18 am

    καλησπερα

    τη διαρροη να την προσεξεις πολυ... γιατι μπορει να παρει φωτια. ΕΜενα το πολο της μανας μου πηρε φωτια απο φωτια στο βεντιλατερ.. και καηκε η προσοψη μπροστα... 500 ευρω ζημια (ευτυχως η ασφαλιση πυρος κ το πληρωσε ασφαλιστικη..) και αμα παρει φωτια ο πυροσβεστηρας δεν κανει τιποτα

    Μηπως μπορεις να βαλεις τα χειριστηρια απο τα νεα πατριοτ 2009 + που ειναι πιο ωραια θα θελει λογικα αλλαγικη ολη η φατσα
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα Empty Απ: Περίεργο πρόβλημα - υψηλή θερμοκρασία στην κεντρική κονσόλα

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Φεβ 24, 2015 4:57 am

    Τώρα δε μπορώ να βάλω τίποτα άλλο. Έβαλα ήδη αυτό που είχε.
    Όπως είπα, μάλλον δεν ήταν διαρροή τελικά ή και αν ήταν θα ήταν εσωτερική στο παραπάνω ανταλλακτικό.
    όσες φορές το είχα πάει για έλεγχο πριν τελικά αλλάξουμε τους διακόπτες, τα παιδιά είχαν ελένξει για διαρροή στα καλώδια πίσω και δεν είχαν βρει κάτι.
    Η αλλήθεια είναι ότι κι εγώ τη φωτιά φοβόμουν και επέμενα τόσο να το φτιάξω, παρά το ότι με διαβεβαίωναν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό.
    Θα συνεχίσω πάντως να το παρακολουθώ μην το ξαναπαρουσιάσει.
    Ευχαριστώ

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 6:05 pm