Jeep Patriot Hellas Club

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

+6
vassilis
sotosmam
deres
doctor
spi8a
alexp81
10 απαντήσεις

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Ιουν 25, 2014 10:30 am

    Προσφατα βγηκαν στην μανισια διαασταση και τα Michelin latitude cross kai exo akoysei kala sxolia gia ayta απο αλλα suv Που τα φορουσαν
    ειναι 70-30 και τα σκεφτομαι


    http://www.michelin.gr/tyres/4x4-suv-tyres#type=type_2&brand=jeep&range=patriot&model=patriot&engine=2.4%20l%20170&year=2008&selectedFitment=215-60-17-95-H&retainFitment=215-60-17-95-H&fronthighwaypressure=0&frontnormalpressure=0&selectedIndexOption=0&frontDimension=215-60-17-95-H&selectedFilter=summer
    sotosmam
    sotosmam
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 168
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 46
    Τόπος : Λάρισα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από sotosmam Τετ Ιουν 25, 2014 10:47 am

    Προτιμώ σαν μάρκα τα continental, αλλα αυτο είναι υποκειμενικο. Οταν τα πήρα έψαχνα λαστιχα all weather (M+S) για να μην χρειαζεται να αλλαζω ζαντολάστιχα μέσα στην χρονια (Στο διδυμοτειχο χρειαζεται). Το ίδιο έκανα και στο αμαξι της γυναικας με goodyear 4S (4Seasons). Για μενα είναι βασικο. Κατα τα άλλα ολες οι εταιρειες εχουν καλα λαστιχα. Το μόνο που προσεχω σίγουρα είναι να μην ειναι κινεζικα, η καλη μαρκα αλλα τουρκικα η βουλγαρικα. Το έψαχνα αρκετο καιρο λογω ελλειψης χρηματων αλλα και γιατι θεωρω οτι τα λάστιχα είναι σημαντικότερα και απο την τετρακινηση.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Ιουν 25, 2014 12:23 pm

    Σε τι τιμές έχετε βρει το continental? Εμένα μου έχουν δώσει νομίζω 570 την τετράδα. Φυσικά δεν ξέρω αν θα ισχύει μέχρι να τα αλλάξω.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Ιουν 25, 2014 10:47 pm

    kai γω περιπου εκει θυμαμαι που ειχα ρωτησει την ανοιξη...

    Τα κοντινενταλ ή μισελεν μπορει νανε κ αυτα κινεζικα (δηλ σχεδιασμος πχ γερμανια αλλα εργοστασιο παραγωγης κινα?)

    Εγώ αυτη τη στιγμή (αν δεν βαλω τελειως ασφαλτινα μιας κ αυτη ειναι το 95% της χρησης) κλεινω πιο πολυ στα Μισελεν

    Στα ρεβιου που βλεπω τα κοντινενταλ κροςς τα αναφερουν οτι δεν εχουν καλο κρατημα στο βρεγμενο (ενω για τα lattitude cross) βλεπω καλα σχολια
    και σε αλλα ελληνικα φορουμ rav 4 ktl kai se ksena (βεβαια οκ τα χουμε ξαναπει για την αντικειμενικοτητα των κριτικων αλλα ειναι απλα μια ενδειξη ή καλυτερη βεβαια είναι να ρωταμε παιδία που τα εχουν φορεσει)

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Latitude-Cross_2.htm

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Cross-Contact-LX.htm

    sotosmam
    sotosmam
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 168
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 46
    Τόπος : Λάρισα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από sotosmam Πεμ Ιουν 26, 2014 6:05 am

    thodorispaokara έγραψε:kai γω περιπου εκει θυμαμαι που ειχα ρωτησει την ανοιξη...

    Τα κοντινενταλ ή μισελεν  μπορει νανε κ αυτα κινεζικα (δηλ σχεδιασμος πχ γερμανια αλλα εργοστασιο παραγωγης κινα?)

    Εγώ αυτη τη στιγμή (αν δεν βαλω τελειως ασφαλτινα μιας κ αυτη ειναι το 95% της χρησης) κλεινω πιο πολυ στα Μισελεν

    Στα ρεβιου που βλεπω τα κοντινενταλ κροςς τα αναφερουν οτι δεν εχουν καλο κρατημα στο βρεγμενο (ενω για τα lattitude cross) βλεπω καλα σχολια
    και σε αλλα ελληνικα φορουμ rav 4 ktl kai se ksena (βεβαια οκ τα χουμε ξαναπει για την αντικειμενικοτητα των κριτικων αλλα ειναι απλα μια ενδειξη ή καλυτερη βεβαια είναι να ρωταμε παιδία που τα εχουν φορεσει)

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Latitude-Cross_2.htm

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Cross-Contact-LX.htm


    Θα σου πω τι έχω δει εγω στον Έβρο. Υπάρχουν κινέζικα άγνωστες μάρκες που αν ήμουν αναγκασμένος να βάλω δεν θα τα κράταγα πάνω από 2 χρονια. Κάποιοι πηγαίνουν Τουρκία ή Βουλγαρία και φέρνουν μάρκες μιση τιμή από τα ίδια Ελλάδα, αλλα έχουν αποδειχθει υποδεεστερα και μερικες φορες ανασφαλη (Μερικα εισαγονται και στην καλύτερη περιπτωση στο λένε και τα παιρνεις φθηνοτερα). Επίσης κάποιες μεγάλες εταιρειες εχουν θυγατρικες με παρομοια μοντελα σε καλυτερες τιμές.

    Η αποψή μου είναι οτι καταρχην πρεπει να ξερουμε τι θέλουμε. Εγώ συγκεκριμένα έψαχνα για λάστιχο mud & snow στην μανισια διάσταση και λίγο πιο χωμάτινο αν ήταν δυνατο. Επίσης δεν υποχωρώ με αγορά παλαιότερων ελαστικών. Μετά από ψάξιμο επέλεξα το συγκεκριμένο. Πάω λοιπον σε μαγαζί και του λεω θέλω μία τετράδα LX. Αυτός μου λέει "βάλε το τάδε στην ταδε διασταση να γλιτώσεις 200€" , "βάλε αυτό που το έχω προσφορά αλλα είναι τριετίας , ίσα - ίσα είναι καλύτερο γιατί έχουν ανοιξει τα λινά (!)", "βάλε αυτό είναι το ίδιο πέλμα, το φτιάχνει η θυγατρική της continental μαιμουδental, είναι το ίδιο", "ή θα στο φέρω απο Τουρκία, θα το πάρεις 400 € είναι ίδιων προδιαγραφών."
    sotosmam
    sotosmam
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 168
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 46
    Τόπος : Λάρισα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από sotosmam Πεμ Ιουν 26, 2014 6:09 am

    vassilis έγραψε:Σε τι τιμές έχετε βρει το continental? Εμένα μου έχουν δώσει νομίζω 570 την τετράδα. Φυσικά δεν ξέρω αν θα ισχύει μέχρι να τα αλλάξω.

    Το φθηνότερο που τα είχα βρει είναι 620€.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Πεμ Ιουν 26, 2014 9:30 am

    Ναι βρε συμφωνο σε αυτο που λες, αλλο λεω εγω

    Πχ σημερα εβαλα κοντινενταλ στο Polo της μανας μου. Λενε "enginered in Germany" που οπως το καταλαβαινω σημαινει σχεδιο Γερμανικο. αλλα δεν λεει που
    κατασκευάστηκαν (μπορει δηλ κ Κινα) τα Μισελεν που ειχε παλιοτερα πανω ελεγαν made in poland

    Αυτο δηλ αναρωτιωμουν αν πρεπει να ψαχνουμε (ασχετως αν η εταιρια ειναι γερμανικη γαλλικη) και σε τι εργοστασιο εγιναν γιατι εχει διαφορα


    Στα σημερινα παντως τα Κοντινενταλ της μανας μου πουθενα δεν ειδα να λενε που κατασκευαστηκαν (ισως να ελεγαν στις αυτοκολητες ετικετουλες αλλα δεν τις κοιταξα)


    Το δευτερο που λες το εχω δει και γω, ακομα κ αυτοι που εχουν ολες τις εταιριες ελαστικων., παντα προσπαθουν να προωθησουν μια συγκεκριμενη μαρκα απο την οποια προφανως εχει μεγαλυτερο κερδος, γιαυτο κ δεν μπορουμε να βασιστουμε στη γνωμη τους κ ψαχνομαστε απο φορουμ κτλ...
    dodgethomas
    dodgethomas
    Υπό σκέψη Patriotης
    Υπό σκέψη Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2011

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από dodgethomas Δευ Αυγ 11, 2014 7:44 am

    Γιά τήν επόμενη αλλαγή ελαστικών ,ρωτήστε τιμή για COOPER 215/60/17 ZEON .
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τρι Αυγ 12, 2014 2:07 am

    αυτα λιγο που ειδα καθαρα ασφαλτινα δεν ειναι?

    Θωμα εχουμε κ ομαδα στο φαις αν δε ξερεις.

    https://www.facebook.com/groups/113925947629/
    dodgethomas
    dodgethomas
    Υπό σκέψη Patriotης
    Υπό σκέψη Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2011

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από dodgethomas Τετ Αυγ 13, 2014 9:30 am

    Ακριβώς ,είναι ασφάλτινα καί πολύ καλά μάλιστα.
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Τρι Σεπ 02, 2014 4:31 am

    Είμαι στην φάση να βάλω λάστιχα. Έχει επάνω ακόμα doh  τα μαμά Conti.

    Είμαι ανάμεσα στα Pirelli Scorpion Verde (all season) 570€
    και στα Michelin Cross που δεν έχω μάθει ακόμη τιμή αλλά δεν έχω ακούσει και κανένα σχόλιο.

    Στο ποστ του dodgethomas που ανέφερε για Cooper tires βρήκα χαζεύοντας στο site της εταιρίας τα CS4 και σκέφτομαι να ρωτήσω τιμές γιατί την Cooper την θεωρώ πολύ σοβαρή εταιρία ασχέτως  φήμης στην Ελλάδα.

    θέλω ένα λάστιχο 90/10 ή το πολύ 80/20, κι αυτό γιατί πάω κανά βουνό για ποδήλατο και ίσως χρειαστεί να μπω σε κανάν δασικό χωματόδρομο. Τα Conti τα έχω αποκλείσει γιατί ούτε σε πεζοδρόμιο δεν ανεβαίνουν την ώρα που παλεύεις να παρκάρεις το θηρίο. Είναι πολύ "δρομίσια" λάστιχα, αντίθετα διαβάζω και ακούω καλά σχόλια για τα Pirelli και αν ισχύει αυτό που είχα και στο Twingo (Pireeli P1) έχουν και 2 χρόνια εγγύηση για σκάσιμο, κόψιμο ή ότι άλλο συμβεί.

    Κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο...
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τρι Σεπ 02, 2014 11:13 am

    εγω εχω σχεδον καταληξει στα сonti cross LX2 einai 80-20 οχι στα manisia conti premium contact Που ειναι καθαρα ασφαλτινα

    Για τα πιρελι δεν ξερω για τα μισελεν κροσσ γενικα εχω ακουσει καλα σχολια , αλλα προσεξε ειναι 65-35 που σημαινει χανεις αρκετα προσφυση στην ασφαλτο μεγαλυτερη αποσταση φρεναρισματος...

    http://www.pirelli.com/mediaObject/pirellityre/ww/en/extra-catalogue/car/test_results/scorpion-verde-avtorevu/avtorevu/original/avtorevu.pdf

    δες αυτοτο τεστ ελαστικων (ενδεικτικο βεβαια ) τα εχει ολα
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Τρι Σεπ 02, 2014 1:24 pm

    Φίλε σε ευχαριστώ πολύ, αρκετά διαφωτιστικό...
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Σεπ 03, 2014 4:10 am

    Καλώς ήρθες φίλε Γιάννη και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια για το patriot στο άλλο θέμα των ονομάτων μας!!! lol!

    Παιδιά ξεκινάω κι εγώ σιγά σιγά να κοιτάζω τα ελαστικά γιατί τα geolander που έχω, αν και δεν έχουν πολλά χλμ., είναι περίπου 4,5 ετών και φαίνεται να έχουν ψιλοξεραθεί.

    Βάσει όσων έχουμε πει παραπάνω, αρχικά κοίταζα τα Continental 215/60/17 CrossContact LX2 96H αλλά τώρα καλοβλέπω και τα Michelin 215/60/17 Latitude Cross 100H.
    Εξάλλου από 50/50 που φοράω τώρα και μια χαρά ευχαριστημένος είμαι στη συμπεριφορά τους στο δρόμο, δε θα με χαλάσει ακόμα και στο 65/35 να πάω των Michelin, αντί του 80/20 των Continental.

    Αυτό που είδα όμως είναι ότι σύμφωνα με τις πανευρωπαϊκές ετικέτες ελαστικών των παραπάνω, τα δύο μοντέλα έχουν τις ίδιες αποδόσεις σε πρόσφυση και θόρυβο αλλά τα Continental, παρότι λίγο πιο χωμάτινα, φαίνεται να έχουν λίγο χαμηλότερη κατανάλωση.

    Ενδεικτικά, τις ετικέτες για τα ελαστικά τις βρήκα εδώ...
    http://www.panousakis.gr/elastika-continental-4x4/826-continental-215-60-17-crosscontact-lx2-96h.html
    http://www.panousakis.gr/elastika-michelin-4x4/974-michelin-215-60-17-latitude-cross-100h.html

    Από την άλλη, κοιτάζοντας λίγο τις αξιολογήσεις για τα μοντέλα αυτά, βλέπω λίγο καλύτερες βαθμολογίες για το Continental.
    http://www.tyretest.com/4x4-tyre-reviews/continental/conticrosscontact_lx_2/index.html
    http://www.tyretest.com/4x4-tyre-reviews/michelin/latitude_cross/index.html

    Τι λέτε γενικά μεταξύ των δύο?
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Σεπ 03, 2014 10:25 am

    Τα γκεολαντερ, πως ηταν σε σχεση με τα μανισια ασφαλτινα λαστιχα??

    ΕΙδες σημαντικη αυξηση στην καταναλωση?

    Σε ασφαλτο σε ταχυτητες 120 πχ πως ηταν αναφορικα με κρατημα, στροφες??

    Γιατι και γω η αρχικη σκεψη ηταν να παω σε κατι πολυ πιο χωματινο , αλλα μετα υπερισχυει η λογικη και οτι η χρηση ειναι 95% σε ασφαλτο
    και φοβαμαι να θυσιασω τοσο το κρατημα για τις λιγες εκδρομουλες..

    Εγω παντως σιγουρα θα βαλω κ μεγαλυτερη διασταση 225-65-17 που ψηλωνει και λιγο (1-72 εκατοστα )το πατριοτ

    Πολυ υλικο εχει και το διεθνες φορουμ, αλλα κυριως για εκτος δρομου λαστιχα. jeeppatriot.com


    οι ετικετες ειναι ειναι πολυ προσεγγιστικες... και ουσιαστικα δεν μετρανε και κατι ουσιαστικο...

    θυμαμαι ειδικα για την κοντινενταλ. σε φορουμ απο αλλα αμαξια που εβλεπα ότι για το ιδιο λαστιχο διαφορετικη ετικετα..


    Δες το παρακατω λινκ (το ειχα ανεβασει και πριν) ΌΧΙ για τα αποτελεσματα που βγαζει γιατι ολοι ξερουμε οτι οι μεττησεις και οι κρισεις μετρουντε
    απο απο που περνει διαφημισεις το καθε εντυπο, κτλ... και δεν ιδιαιτερα αντικειμενικες. Αλλα για τους προβληματισμους που βαζει... (καλυτερα εκτος δρομου = μεγαλυτερη αποσταση φρεναρισματος και χειροτερη προσφυση)

    http://www.pirelli.com/mediaObject/pirellityre/ww/en/extra-catalogue/car/test_results/scorpion-verde-avtorevu/avtorevu/original/avtorevu.pdf


    Για τα μισελιν και εγω τα σκεφτομουν αρκετα και αν ψαξεις και σε διαφορα φορουμ, θα βρεις γενικα καλα σχολια. Για τα κοντινενταλ η πρωτη γενια

    τα LX υπηρχαν και αρνητικες κριτικες, αλλα για την δευτερη γενια LX2 ( αν και δεν υπαρχουν πολλες κριτικες, ειναι σχετικα νεα, ειναι γενικα καλες)
    alexp81
    alexp81
    Patriotης
    Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 42
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Τόπος : Κεφαλονιά

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από alexp81 Τετ Σεπ 03, 2014 10:33 pm

    Καλημέρα Πατριώτες. Χαίρομαι που το forum παίρνει ζωή, έστω αραιά και που.

    Το θέμα για τα ContiCross είχε αρχίσει από δικό μου Post, όταν τα είχα βάλει το 2011. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος και όταν άλλαξα πάλι ελαστικά, το φθινόπωρο του 2013, έβαλα πάλι τα ίδια (το επόμενο μοντέλο LX2).

    Πρόκειται για ιδιαίτερα μαλακό ελαστικό, το οποίο είναι πολύ καλό για τις επιδόσεις του, όμως έχει το αρνητικό ότι καίγονται πιο εύκολα στα κλιματικά δεδομένα της Κεφαλονιάς. Ο συνδυασμός ήλιου, υγρασίας και αλμύρας τα καταστρέφει μέσα σε 3 το πολύ χρόνια, ακόμη και αν δεν έχουν φαγωθεί από τα χιλιόμετρα. Βέβαια τα τελευταία (LX) τα είχα λιώσει κυριολεκτικά, οπότε και τα άλλαξα σε 2 χρόνια και κάτι...

    Το βασικό είναι ότι αν κάπου πρέπει να πληρώνουμε για το αυτοκίνητο, αυτό είναι τα λάστιχα. Ότι αμάξι και αν έχεις πάνω σε αυτά έχει δευτερεύουσα σημασία. Γι' αυτό και δεν σκέφτομαι ποτέ την αλλαγή τους προσωπικά.

    Πατριωτικούς χαιρετισμούς :)
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Σεπ 03, 2014 11:18 pm

    Και γω αλεξ αποσενα ξεκινησα κ ειπα να παω στα ΛΧ 2

    eγω ηθελα τι γνωμη καποιων που εχουν βαλει τα πιο χωματινα γκεολαντερ μισελιν πως ηταν στο δρομο?

    γιατι στο αμερικανικο ειναι ικανοποιημενοι. αλλα ζουν σε μερη πουχει συνεχεια χιονι, η χωματοδρομους και οποτε κυριως offroad βρισκονται
    αλλα για καποιον οπως τους περισσοτερους πουνε σε ασφαλτο το περισσοτερο καιρο?
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Πεμ Σεπ 04, 2014 4:04 am

    Καλησπέρα
    Ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις και περιμένω να ακούσω και άλλα για να αποφασίσω μεταξύ των 2.
    Κι εγώ χαίρομαι πολύ που έχουμε αυτή τη μικρή κινητικότητα στο φόρουμ!

    Θοδωρή, σχετικά με τα geolander, εγώ όταν πήρα μεταχειρισμένο το αυτοκίνητο (αν θυμούνται οι παλιότεροι ήταν το αυτοκίνητο του Κώστα που ήταν από τα ιδρυτικά μέλη) τα είχε ήδη φορέσει επάνω, οπότε δεν έχω άμεση σύγκριση με τα μαμά ελαστικά. Τα ελαστικά όμως ήταν έτσι κι αλλιώς σχεδόν καινούρια.
    Να σημειώσω ότι τότε, δεν είχε κυκλοφορήσει το μοντέλο στη διάσταση μας και ο Κώστας είχε βάλει ένα νούμερο πιο φαρδιά, δλδ. 225/60/17.
    Σε γενικές γραμμές, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος στο δρόμο και φυσικά πολύ περισσότερο στις λίγες περιπτώσεις που πήγα σε κακό χωματόδρομο. Στο δρόμο γενικά δεν τρέχω λόγο παιδιών αλλά σε εθνική με 120 χλμ. Μια χαρά κράτημα έχει και μια χαρά ασφαλείς αισθάνεσαι.
    Γενικά δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι δεν είχα καλή πρόσφυση λόγω ελαστικών, παρά μόνο πέρσι Σεπτέμβρη, σε πρώτο ψιλόβροχο με πολύ γλίτσα στο δρόμο.
    Ταυτόχρονα, λόγω κατασκευής, μιλάμε για ένα πάρα πολύ ανθεκτικό ελαστικό που δεν μου έχει πάθει τίποτα σχεδόν και δεν έχει σκάσει κανένα ποτέ εδώ και 4 χρόνια, όπου και αν πατήσω ή στραβοπατήσω.
    Από την άλλη, σε ταχύτητες πάνω από 100 χλμ. Είναι έντονος ο θόρυβος και φυσικά αυξημένη η κατανάλωση. Μάλιστα, νομίζω ότι ακόμα και ένα νούμερο μεγαλύτερα που είναι έχει αρνητικό αποτέλεσμα στην κατανάλωση.
    Αν θυμάμαι καλά, μου είχε πει ο Κώστας τότε ότι λόγω της μεγαλύτερης διάστασης και του χωμάτινου πέλματος είχε αύξηση στην κατανάλωση τουλάχιστον 1 λίτρο.
    Στη θέση σου θα το ξανασκεφτόμουν για τη μεγαλύτερη διάσταση, πόσο μάλλον στην περίπτωση που πας σε πιο χωμάτινα.

    Θα έβαζα πολύ ευχαρίστως τα ίδια στην μαμά διάσταση αλλά στη φάση που είμαι τώρα και με τη χρήση που έχω κάνει μέχρι σήμερα, καταλαβαίνω ότι δε χρειάζομαι τόσο χωμάτινο ελαστικό και προτιμώ να δώσω βαρύτητα στην οικονομία και την οδική συμπεριφορά/ασφάλεια στο δρόμο. Από την άλλη, δε θέλω να πάω σε καμία περίπτωση σε ελαστικό καθαρά για δρόμο γιατί δεν θέλω να με περιορίσει για τις περιπτώσεις που θα πατήσω εκτός. Επίσης, επειδή δε δίνω και προσοχή που θα πατάω, θέλω να είναι ανθεκτικό το ελαστικό.
    Για το λόγο αυτό προσπαθώ να επιλέξω μεταξύ των δύο. Τα κριτήρια που βάζω είναι η οικονομία, η οδική συμπεριφορά αλλά και η ανθεκτικότητα σε χώμα, πέτρες κλπ.
    Δεκτή η όποια παραπάνω βοήθεια.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Πεμ Σεπ 04, 2014 10:25 am

    σημερα περασα απο τη jeep thesnikis για μια καρτσα καυσαεριων που δινουν δωρεαν

    και ειδα ειχαν το νεο τσιροκι στην δικινιτη εκδοση (παρεμπιπτόντως πολυ ασχημο μου φανηκε... και καθολου στυλ τζιπ)
    και φορουσε τα Michelin primacy 3 νομιζω ειναι καθαρα ασφαλτινα
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Πεμ Σεπ 04, 2014 11:54 pm

    Έτσι όπως τα πάνε με τους Ιταλούς που έχουν μπλέξει, θα δούμε cherokee χαμηλωμένο και με λάστιχα χαμηλού προφίλ.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Σεπ 10, 2014 4:59 am

    Μίλησα σήμερα με γνωστό που έχει κατάστημα ελαστικών και γενικά είχε μια προτίμηση στα Michelin Latitude.
    Από την άλλη, μου ξαναέβαλε το μικρόβιο για τα Geolander G012 (που φοράω τώρα και γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα), με το σκεπτικό ότι αφού δε θέλω να πάω σε καθαρό ασφάλτινο ελαστικό και αφού δεν μένω σε περιοχή με συχνά χιόνια και λάσπες, θεωρεί ότι τα geolander είναι η καλύτερη από τις τρεις παραπάνω επιλογες.
    Χάνουν σίγουρα λίγο σε πρόσφηση στο δρόμο αλλά στις ταχύτητες που πάω εγώ δεν έχει λέει κανένα θέμα.
    Σε τιμές όλα παίζουν από 550 μέχρι 600 η τετράδα.
    Έχω μπερδευτεί, για πείτε καμία γνώμη ακόμα...

    http://www.tyretest.com/4x4-tyre-reviews/continental/conticrosscontact_lx_2/index.html

    http://www.tyretest.com/4x4-tyre-reviews/michelin/latitude_cross/index.html

    http://www.tyretest.com/4x4-tyre-reviews/yokohama/geolandar_at_s_g012/index.html
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Πεμ Σεπ 11, 2014 12:44 am

    Και γω τις επομενες ημερες θα βαλω σε 225-65-17

    Αν βαλω κατι χωματινο θα βαλω τα κοντι κροςς LX 2 που βλεπω καλες κριτικες περα απο το χωμα και για ασφαλτο
    το κακο εχουν αντισταση κυλισης Ε δηλ μεγαλυτερη καταναλωση

    Τα Μισελιν κροςς τα σκεφτομουν αλλα ειναι πολυ 65-35 οπως και τα Γκεολαντερ και τα απεκλεισα με το σκεπτικο οτι θα μειωσουν πολυ

    το κρατημα στο δρομο, που ειναι το 95%

    Μια αλλη σκεψη ειναι τα Μισελιν Lattidure tour HP σχεδον βεβαια ασφαλτινα http://www.michelin.gr/tyres/michelin-latitude-tour-hp
    ΑΝ εχεις τη μανισια διασταση 215-60 για ασφαλτινα τα κοντινενταλ premium contact 5 νομιζω ειναι κορυφαια, και αντισταση κυλισης πλεον Β (αντι Ε που ειχαν τα μανισια - προηγουμενη εκδοση premium 2). Το κακο βεβαια ειναι μαλακα, λαστιχα για αυτοκινητα κυριως αλλα νομιζω μια χαρα ηταν στο πατριοτη ως τωρα

    Τα κοντινενταλ βγαζουν και τα 4Χ4 сontact, poy einai 90-10 αλλα στο νετ εχουν πολυ κακες κριτικες


    Εγω ειμαι μεταξυ ΛΧ 2 ενω αν παω ασφαλτινα θα παω τα μισελιν τουρ

    ΑΝ ψαξεις στο νετ ειναι μερικα σαιτ που εχουν αρκετα σχολια απο ατομα που εχουν τα λαστιχα και γραφουν εντυπωσεις

    http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Michelin&tireModel=Latitude+Tour+HP
    http://www.1010tires.com/Tires/Search
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Πεμ Σεπ 11, 2014 2:08 am

    Δε θέλω να πάω σε καθαρό ασφάλτινο.
    Πάντως και τα geolander μια χαρά πάνε στο δρόμο.
    Εγώ γι' αυτό τα ξανασκέφτομαι.

    Τελείως φιλικά Θοδωρή, μια και έχεις σκοπό να πας σε 2 νούμερα μεγαλύτερο ελαστικό (1 νούμερο πιο φαρδύ και ένα νούμερο πιο ψιλό) για να ψιλώσει το αυτοκίνητο, γιατί να μη βάλεις και λίγο πιο χωμάτινα λάστιχα (έστω το 65/35 ή το 80/20) και να το "πνήξεις" το αυτοκίνητο με τα 100% ασφάλτινα.

    Κατά τη γνώμη μου, το ψίλωμα είναι που θα σου βάλει τους κύριους περιορισμούς στην άσφαλτο και στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου και πολύ λιγότερο το ελαστικό.
    Δεν είανι ότι λείπει τόσο η απόσταση στον πατριώτη. Σε δίσκο και τετρακίνηση κυρίως χωλένει και εκεί βοηθάνε πολύ τα ελαστικά.

    Συγνώμη που έχω βγει εκτός θέματος.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Πεμ Σεπ 11, 2014 4:07 am

    egω μεγαλυτερη διάσταση απλα για να φαινεται λιγο πιο ωραιο... να μην φερνει σε στατιον βαγκον οπτικα. Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο το ψηλωμα ειναι 1,72 εκατοστα... (συνολικα 3,5 εκατοστα / 2 ), απλα νομιζω ότι θα ειναι εμφανες οπως εχω δει σε φωτο στο διεθνες .. Οπότε δεν νομιζω ότι θα παιζει και τοσο μεγαλο ρολο... Καπου ειδα στο διεθνες κατι συντελεστες πουχαν να μην ξεπερναει το βαρος του ελαστικου 8% ως προς μειωση ροπης.. κτλ...

    Αρχικα σχεδον ειχα αποφασίσει να βαλω είτε τα stu coils είτε τα pro lift kit που δινουν 2 ιντσες ψηλωμα (7 εκατοστα) και τα μισελεν κροςς (εδω και λιγο διαστημα μιλουσα με παιδια στο διεθνες και ολοι ήταν ευχαριστιμενοι παρα το σηκωμα), αλλα γενικα αποτι καταλαβα στην αμερικη δεν σκανε και πολυ για κινηση στην ασφαλτο μιας κ οι περισσοτεροι στο φορουμ μενουν σε περιοχες που χιονιζει, πουχει χωματοδρομους κτλ...
    και φαινεται φοβερο... αν δεις σχετικες φωτο http://www.jeeppatriot.com/

    Εδώ στην ελλαδα δεν εχω μιλησει με κανεναν που νατοχει ψηλωσει (θυμαμαι παλια ηταν ενας Μιχαλης... πουτοχε ψηλωσει)


    αλλα εδω στην ελλαδα με οσους εχω μιλησει (αντιπροσωπεια και σε ενα συνεργειο που παω πλεον το jeep Πουνε απο το ελληνικο φορουμ τζιπ) όλοι
    με αποθαρυναν απο το ψηλωμα
    , λεγοντας ότι θυσιαζεις το κρατημα για ενα αυτοκινητο που δεν εχει δυνατοτητες εκτος δρομου (κυριως λογο κινητηρα χαμηλη ροπης)... αν θες τζιπ πουλατο κ παρε ενα μεταχειρισμενο γκραντ τσεροκι..

    το κακο ειναι οτι πολυ δυσκολο να βρεθει αγοραστης ακομα και 8-9 χιλιαρικα να το σκοτωνα... γιατι στα ιδια πανω κατω βρισκεις γκραντ τσεροκι ντιζελ 2.700 του 2003 κτλ...


    Αυτο που δεν μπορω να αποφασισω ειναι πχ Κατανοω οτι αν βαλεις τα γκεολαντερ πουνε 50-50 μπορεις να πεις οτι καπως εχεις μια σχετικη αυξηση της οφφ ροαντ δυνατοτητας

    Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως βαζοντας πχ τα μισελιν κροςς ή ακομα χειροτερα τα Κοντι ΛΧ2 που ειναι μονο 80-20... ουσιαστικά αυξάνω ελαχιστα την δυνατότητα εκτος δρόμου. Με λίγα λόγια δεν θα μπορω να ρισκάρω να παω σε καποιο πιο δυσκολο σημειο , πχ βαθεια λασπη.. αμμο απο ότι και με τα καθαρά ασφάλτινα..

    Αρα σκεφτομαι Μηπως απλα αυξάνω την κατανάλωση και μειωνεται εστω κ λιγο το κράτημα, χωρίς από την άλλη ουσιαστικά να κερδίζω κατι αισθητό σε εκτός δρόμου δυνατοτητα??

    Η καρδιά λεει μισελιν κρος.. ή λογικη λεει καθαρά ασφάλτινα.. άρα ενας συμβιβασμος ειναι τα Κοντινενταλ 80-20... mad2

    (καθε μερα αλλαζω απόφαση...και επειδη περιμενω μερικα αλλα παιδια που θα αλλαξουμε ολοι μαζί... θαχει πολλες αλλαγες (-

    Το θετικο ειναι οτι ψαχνωντας το θεμα στο διεθνες εχει παρα πολλε πληροφορίες στα μηχανικα που δεν ηξερα μεχρι πριν...

    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 2 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Δευ Σεπ 15, 2014 3:57 am

    Bασίλη σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα happy1

    να κανω κι εγώ ένα update με τη σειρά μου στο thread, κοιτάω κοιτάω ψάχνω και δεν μπορώ να καταλήξω σε λάστιχα. Γιατί το λέω αυτό, θα ήθελα να βάλω τα Cooper CS5 Grand touring αλλά δυστυχώς ο έλληνας αντιπρόσωπος έχει μαύρα μεσάνυχτα για τα μοντέλα της Cooper. Φέρνει μόνο τα Zeon τα οποία είναι εντελώς δρόμου.

    Στα υπόλοιπα που κοίταξα είναι τα Pirelli Scorpio Verde, όλοι τα έχουν 590-600€ και εγγύηση, προσέξτε, μόνο στο ένα ελαστικό από τα 4. Ωστόσο διάβασα πληροφορίες που με αποθάρρυναν από την αγορά τους, όσον αφορά τον θόρυβο και ότι μετά τα 15-20.000 χλμ αλλάζει δραματικά η συμπεριφορά τους.
    Βρήκα σε ένα βουλκανιζατέρ της γειτονιάς μου (Αμφιθέα) αυτά τα Hankook http://www.hankooktire.com/global/light-trucks-tires/hankook-dynapro-hp2-ra33.html  sta 480€ αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα περί απόδοσης, ποιότητας, αντοχής.

    Τα Michelin latitude tour hp μου τα έδινε το ίδιο μαγαζί στα 590€

    Μόνο τα Continental τελικά είναι εύκολο να βρεςι και σε καλές τιμές (540€). Κι αρχίζω, όχι λόγο τιμής, να κλίνω προς αυτά που αναφέρει ο Θοδωρής Contact Premium 5.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 3:29 am