Jeep Patriot Hellas Club

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

+6
vassilis
sotosmam
deres
doctor
spi8a
alexp81
10 απαντήσεις

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Δευ Σεπ 15, 2014 12:26 pm

    Βασιλη με τα Geolander τα ειχες δοκιμασει σε τπτ δυσκολο...βαθια λασπι κτλ??
    (και γω προσπαθω επιτελους να καταληξω και ενα κριτηριο που σκεφτομαι ειναι αν βαζοντας πχ τα μισελιν λατιτθντ θα τολμω να παω σε καποιο μερος
    που δεν πηγαινα πριν... ή απλα ετσι κια αλλιως λογο ροπης.. kai BLD δεν μπορουμε να πατησουμε παχια λασπη, οποτε απλους χωματοδρομους και λιγο χιονι, λιγο λασπι πας με ολα...)


    Για τα σκορπιον βεντε γενικα ακουγονται καλες κριτικες... αλλα νομιζω γενικα τα pireli εχουν ενα θεματακι με το φρεναρισμα.. (τουλαχιστον απο αυτοκινητου λαστιχα πουχα εμπειρια παλιοτερα)



    egω αυτη ή την αλλη  βδομαδα θα βαλω είτε τα conti LX2  h ta Michelin latitude cross, περιμενω να κανονιστει κ με κατι φιλαρακια

    Αλλα θανε πολυ νωρις για να πω εντυπωσεις, μιας κ οσο ειναι μαλακη η γομα ολα φαινονται τελεια... ιδιως σε σχεση με τα παλια ελαστικα

    τα сonti cross lx 2 thesniki ta brisko tetrada 570 kai ta michelin 590 (sti diastasi 2256517 που θα βαλω , ειναι λιγο πιο φθηνα απο τη μανιασια 21560 που δεν χρησιμοποιουν πολλες εταιρίες) με δωρο ευθυγραμμιση

    ΜΕ 2 λαστιχαδες που μιλησα σημερα, ολοι γενικα λεν κ τα 2 ειναι καλα λαστιχα, και γενικα δεν θεωρουν οτι τα Μισελιν λατιτυντ χανουν στο δρομο...
    βεβαια εγω σε κριτικες γενικα εχω λιγο δει ότι ισως ειναι . και ειναι και ποιο βαρια... σε σχεση με τα κοντινενταλ.... Παντως η αληθεια φοριουνται πολυ εδω θεσνικη τον τελευταιο καιρο απο rav 4, hrv... και φυσικα απο τα ποιο σκληροτραχηλα... δεν πετυχα ομως κανενανα να ειναι μεσα στο αμαξι να των ρητησω.. αν κ συνηθως ολοι σου λενε οτι αυτα που φορανε καλα ειναι  happy1

    Αλλα γενικα παρατηρησα ότι οι λαστιχαδες σχεδον ολα καλα τα λενε οτι ειναι....  παντως κανενα απο τα 2 δεν θεωρειται offroad  apo geolander k pano 50-50 ktl... ta les off road
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Σεπ 16, 2014 3:59 am

    Όχι, δεν τα έχω δοκιμάσει σε δύσκολα (λάσπες κλπ.) για το λόγο ακριβώς που λες.
    Μου έχει μείνει ήδη μία φορά ο δίσκος στο χέρι (και ευτυχώς είχα την εγγύηση του μεταχειρισμένου από τη jeep), οπότε θεωρώ ότι στα δύσκολα έτσι κι αλλιώς θα κολλήσουμε.
    Τα έχω πάει όμως για λίγο σε άσχημο χωματόδρομο με κοτρόνες και δούλεψαν μια χαρά και με κάποια ταχύτητα μάλιστα και φυσικά δεν κατάλαβαν τίποτα. Πιο πολύ δλδ. μιλάμε για χρήση το καλοκαίρι.
    Χωρίς να έχω εμπειρία, νομίζω ότι σε λάσπες και χιόνια τα geolander δε θα προσφέρουν κάτι περισσότερο από τα latitude, ίσως και το αντίθετο, αλλά μάλλον θα πηγαίνου καλύτερα σε χώμα κλπ.
    Ξεκάθαρα τώρα και για να μην κρυβόμαστε, ο λόγος που κοιτάζω πάλι τα geolander σε σχέση με τα latitude ή τα  cross contact είναι η εμφάνιση και ίσως η μεγαλύτερη αντοχή στην κακομεταχείριση.
    Θα τα προτιμήσω μόνο αν πειστώ ότι δε χάνω σημαντικά στο δρόμο και επειδή τα έχω ήδη και είμαι ευχαριστημένος.
    Τώρα για την κατανάλωση, σίγουρα είναι λίγο αυξημένη (μισό με ένα λίτρο ίσως) αλλά αν δε μειώσω την κατανάλωση 3-4 λίτρα, δεν έχει νόημα να ασχολούμε με τα χλμ. που κάνω στο χρόνο.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τρι Σεπ 16, 2014 5:03 am

    τον συμπλεκτη τον εφαγες σε ενα συγκεκριμενο κωλυμμα? ή σταδιακα?

    Για κακοτραχαλους δρομους νομιζω ολα ειναι επαρκη... ακομα και τα ασφαλτινα με το μειονεκτημα (για τα ασφαλτινα οτι θα φθαρουν)


    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Latitude-Cross.htm
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Σεπ 16, 2014 12:03 pm

    Το δίσκο τον έκαψα προσπαθώντας να ανέβω με όπισθεν ένα ψηλό πεζοδρόμιο... ούτε χώμα, ούτε λάσπες, ούτε τίποτα... Ντροπή μου!!!
    happy1
    Το θέμα είναι ότι μου έμεινε η φοβία από τότε.
    Φυσικά και σε άσχημο χωματόδρομο κάνουν και τα απλά ελαστικά αλλά έχω την αίσθηση ότι με τα geolander έχεις καλύτερη πρόσφυση με μια ταχύτητα 40 - 50 χλμ. και πάνω.
    Από την άλλη, όλα μπορεί να είναι καθαρλα στο μυαλό μας.
    Ωραίο το review που έβαλες αλλά βασίζεται μόνο σε 15 κριτικές νομίζω και δε βρήκα για τα άλλα δύο μοντέλα που συζητάμε.
    skaramalekos
    skaramalekos
    Patriotης
    Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 54
    Τόπος : N. Κηφισιά

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από skaramalekos Τρι Σεπ 16, 2014 11:22 pm

    Επειδή και είχα μείνει ικανοποιημένος από τα Continental premium contact 5 έβαλα τελικά τα LX2 (κατασκευή Μάρτιος 2014)
    Πήγε με την τοποθέτηση 600 ευρώ σε βουλκανιζατέρ της γειτονίας μου


    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 LX201

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 LX202
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Σεπ 17, 2014 2:44 am

    Καλορίζικος!!!
    Πολλά καλά και ΑΣΦΑΛΗ χιλιόμετρα εύχομαι!
    Τώρα τα έβαλες αν κατάλαβα καλά.
    Οι φωτογραφίες σου είναι πάρα πολύ κατατοπιστηκές και προσωπικά με βοηθάνε πολύ.
    Νομίζω μετά τα geolander δε θέλω να πάω σε τόσο "δρομίσιο" ελαστικό.
    Φυσικά είναι κκαθαρά υποκειμενικό αυτό που λέω και έχει να κάνει 100% με το ότι τώρα έχω επάνω τα geolander.
    Οπότε μάλλον θα πρέπει να επιλέξω σιγά σιγά μεταξύ geolander και latitude.
    Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και τις φωτό.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Σεπ 17, 2014 4:47 am

    nai πολυ κατατοπιστικες οι φωτο. Καλοφόρετα...

    Υπόψη ότι οπως μουπε λαστιχας και θα δειτε κ στο παρακατω σαιτ το ιδιο ελαστικο εχει διαφορες ετικετογραφισης... πχ καταναλωση E, C.. ktl αυτο οφειλεται σε διαφορετικη γομα... αλλα αποτι καταλαβα στην ελλαδα φαιρνουν την ποιο ικονομικη εκδοση.. θα δειτε πχ οτι τα lattitide cross εχουν ετικετα και Ε και F στην καταναλωση... (αλλα νομιζω κυριως F fernoyn oi lastixades..)

    η ενδειξη βροχης... καθε αλλαγη γραμματος ισοδυναμη με 5 μετρα περισσοτερη αποσταση φρεναρίσματος

    Sxolia gia to Lat cross apo club terios
    http://www.teriosclub.net/teriosclub/viewtopic.php?f=2&t=199

    πχ λεν "Εβαλα τα Michelin Latitude Cross, πολύ καλά σε δρόμο και άψογα εκτός. Καθόλου θόρυβος, και αρκετά μαλακή γόμα για τους σκληρούς ελληνικούς δρόμους.. Λίγο προσοχή παραπάνω σε βρεγμένο με στροφές - όπως όλα τα μεικτής χρήσης. Τα συγκεκριμένα είναι 65% on- 35% off."


    ενδεικτικα εδω φαινεται η χαραξη κ απο τις αλλες επιλογες (δεν κανω διαφημιση στο σαιτ γιατι ειναι ακριβοτερο απο τους λαστιχαδες αλλα φαινεται καλαη η χαραξη)


    latitude tour
    http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?dsco=137&cart_id=69509425.137.32097&sowigan=So&Breite=225&Quer=65&Felge=17&Speed=H&kategorie=1&Marke=&ranzahl=4&tyre_for=&x_tyre_for=&rsmFahrzeugart=ALL&search_tool=standard&Label=C-C-69-2&details=Ordern&typ=R-167168

    latititude cross
    http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?dsco=137&cart_id=24914294.137.16119&sowigan=So&Breite=225&Quer=65&Felge=17&Speed=&Load=&kategorie=1&Marke=&ranzahl=4&tyre_for=&x_tyre_for=&m_s=3&weiter=10&rsmFahrzeugart=ALL&filter_preis_bis=&filter_preis_von=&homologation=&search_tool=standard&Label=F-C-71-2&details=Ordern&typ=R-186419

    to yokohama den ta vrisko
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Σεπ 17, 2014 6:18 am

    Τι εννοείς δεν βρίσκεις τα yokohama?
    Κατάστημα που να τα έχει ή σε κάποιο ελληνικό site καταστήματος?
    Η τιμή που τα έχω βρει πάντως εγώ είναι στα 600 η τετράδα φορεμένα.
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Σεπ 17, 2014 10:04 am

    oxi  bre, εννουσα στο σαιτ εκειno για να ανεβασω κ για αυτα φωτο απο το τακουνι

    http://www.yokohamatire.com/tires/detail/geolandar_a_t_s
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Σεπ 17, 2014 12:15 pm

    sorry, έχω χαζέψει από την αναζήτηση...
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Σεπ 17, 2014 2:22 pm

    xaxa ναι αλλα κ γω ειχα παρα πολυ καιρο να ασχοληθω μ κατι για το πατριωτακι και το πηρα πατριωτικα happy1

    Μάλιστα στην αρχή διαβαζοντας στο διεθνες για κιτ ψηλωματος.. spacers στους τροχους σκεφτομουνα να κανω κ αλλα πραγματα... αλλα τελικα σοβαρεψα...
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Πεμ Σεπ 18, 2014 11:19 pm

    Καλημέρα
    Είδα σήμερα το πρωί τα latitude φορεμένα πάνω σε ένα forester.
    Τα ελαστικά "live" έδειχναν πολύ πιο ωραία απ' ότι στις φωτό και ταίριαζαν σε αυτοκίνητο 4x4.
    Φαινόταν δλδ καθαρά ότι δεν είναι απλά ελαστικά δρόμου, χωρίς όμως να δείχνουν υπερβολικά.
    Ίσως τα geolander, αν και πολύ όμορφα κατά την προσωπική μου άποψη, να είναι όντως λίγο υπερβολικά για το patriot.
    Θα το δουλέψω λίγες ακόμα μέρες στο μυαλό μου και θα πάρω μια απόφαση μεταξύ των δύο.

    Με την ευκαιρία να πω και κάτι άλλο.
    Μια και εκμεταλλευτήκαμε το συγκεκριμένο θέμα για τα conti και ξεκινήσαμε συζήτηση για ελαστικά γενικά, μήπως κάποιος moderator να άλλαζε τον τίτλο του θέματος σε "Ελαστικά μεικτής χρήσης" ή κάτι παρόμοιο, αν φυσικά συμφωνεί και ο δημιουργός του συγκεκριμένου νήματος.
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Παρ Σεπ 19, 2014 3:34 am

    Και να πείτε στο Yagoula να μην μπλέκει με τον λαστιχά μου!!!
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Παρ Σεπ 19, 2014 3:37 am

    Aχαχαχαχαχα κλαίωω δεν ξανάγινε αυτό, έπαθε πλάκα ο Μιχελακάκης bigreen
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Παρ Σεπ 19, 2014 3:47 am

    Θα πας για τα latitude τελικά?
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Παρ Σεπ 19, 2014 4:14 am

    Ναι. ψήθηκα για τα Μιτσουλέν εντέλει!
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Παρ Σεπ 19, 2014 1:28 pm

    Μια χαρά!
    Αν τα βάλεις σχετικά σύντομα και έχεις όρεξη, ανέβασε καμιά φωτό.
    skaramalekos
    skaramalekos
    Patriotης
    Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 54
    Τόπος : N. Κηφισιά

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από skaramalekos Δευ Σεπ 22, 2014 12:02 am

    vassilis έγραψε:Καλορίζικος!!!
    Πολλά καλά και ΑΣΦΑΛΗ χιλιόμετρα εύχομαι!


    thodorispaokara έγραψε:nai πολυ κατατοπιστικες οι φωτο. Καλοφόρετα...


    Σας ευχαριστώ
    thodorispaokara
    thodorispaokara
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 43
    Τόπος : Θεσσαλονικη

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από thodorispaokara Τετ Οκτ 01, 2014 9:14 am

    εβαλα κ γω τα κοντι κρος ΛΧ 2 σε διασταση 225 65 17

    Εμφανισιακα εχουν μεγαλη διαφορα και ομορφηνε παρα πολυ ο πατριωτης( ενω σαν νουμερο ειναι μονο 3 εκατοσα μεγαλυτερη διαμετρο και ψηλωσε 1,7 εκατοστα) στην πραξη εχει μεγαλυ διαφορα σαν εικονα ..

    Για να μην ξανανεβαζω φωτο δειτε εκει στο λινκ απο το διεθνες..

    http://www.jeeppatriot.com/forum/showthread.php?p=1148410#post1148410

    εχω μαλιστα κ μια φωτο με εναν πατριωτη που ειχε τα ιδια λαστιχα (ΛΧ 2) στη μανισια διασταση και εβαλα διπλα το δικο μου για να φανει η διαφορα

    Στη φωτο δεν φαινεται βεβαια ολη η διαφορα στην πραξη ειναι ακομα καλυτερα


    Πρεπει βεβαια να τα παω για ευθυγραμμιση τις επομενες μερες

    Ενα θεματακι που προκυπτει ειναι ότι λογο της μεγαλυτερης διαστασης πρεπει να πατας πιο εντονα το φρενο (σκεφτομαι ισως να αλλαξω τα μανισια πλακακια των φρενων με καποια πιιο καλα)
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Πεμ Οκτ 02, 2014 6:04 am

    Καλορίζικα και σε σένα και καλό δρόμο!
    skaramalekos
    skaramalekos
    Patriotης
    Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011
    Ηλικία : 54
    Τόπος : N. Κηφισιά

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από skaramalekos Τρι Οκτ 07, 2014 12:32 am

    thodorispaokara έγραψε:εβαλα κ γω τα κοντι κρος ΛΧ 2 σε διασταση 225 65 17



       Καλορίζικα και καλό δρόμο!
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τρι Οκτ 14, 2014 4:29 am

    Update
    Λοιπόν, πήγα την Παρασκευή και έβαλα τα Michelin Latitude Cross 215/60-17 100H XL με ημερωμηνία παραγωγής 35/2014 (φρεσκότατα).
    Στα προηγούμενα post που είχα γράψει, δε θυμόμουν σωστά και έκανα ένα μικρό λάθος. Τα ελαστικά που φόραγα πριν ήταν Yokohama Geolander G012 σε διάσταση 225/65-17 (και όχι 225/60-17 που θυμόμουν εγώ).
    Τέλος πάντων, στην ουσία έκανα την αντίθετη ακριβώς κίνηση από αυτή που έκανε ο Θοδωρής και από λίγο μεγαλύτερο, γύρισα στην κανονική διάσταση του αυτοκινήτου.
    Τα Michelin μπορώ να πω ότι από την πρώτη επαφή με έχουν αφήσει πολύ ευχαριστημένο.
    Έκανα περίπου 200 χλμ. Αυτές τις 2-3 μέρες που τα χρησιμοποίησα και είναι πολύ αρχικές οι παρατηρήσεις που έχω:

    1. Εμφανισιακά μου κακοφάνηκε η μικρότερη διάσταση. Το είχα συνηθίσει πολύ πιο “γεμάτο” σε εκείνο το σημείο. Τώρα όμως το συνήθισα και δεν δείχνει άσχημη η διάσταση.
    2. Σαν ελαστικό το Michelin δείχνει πολύ όμορφο και “μάχιμο”.
    3. Έχω κάποιες πρώτες ενδείξεις για μείωση της κατανάλωσης στην πόλη (αυτό μάλλον έχει να κάνει και με τη διάσταση). Δεν μπορώ να βγάλω ακόμα μέσο όρο αλλά ίσως να είναι περίπου 1 λίτρο κάτω. Θα δείξει όμως.
    4. Στην εθνική δεν είδα κάποια σημαντική μείωση στην κατανάλωση (το πολύ 0.5 λίτρα κάτω από τις πρώτες ενδείξεις). Θα δείξει στη συνέχεια καλύτερα.
    5. Το αυτοκίνητο δείχνει πολύ πιο σταθερό στις υψηλές σχετικά ταχύτητες. Πριν, στα 120 άρχιζα να αισθάνομαι μια κάποια ανασφάλεια ενώ τώρα και με 140 που χρειάστηκε να πατήσω σε κάποιες προσπεράσεις (γενικά δεν τρέχω με το jeep και με παιδιά μέσα), αισθανόμουν πολύ άνετα. Φυσικά έχει να κάνει και με το ότι είναι καινούρια τα λάστιχα.
    6. Πάνω από τα 100 χλμ. είναι φυσικά πολύ πιο αθόρυβο. Τα Geolander ακούγονται πολύ στις υψηλές ταχύτητες.
    7. Σε στροδές κλπ. δείχνει γενικά να πατάει καλύτερα, που και σε αυτή την περίπτωση έχει να κάνει και με το ότι είναι καινούρια τα λάστηχα.

    Γενικά, ήμουν ευχαριστημένος με τα Geolander αλλά βάσει της χρήσης που κάνω, αισθάνομαι ότι ήταν καλή η επιλογή των Michelin αλλά και του μικρότερου μεγέθους.
    Έχω βγάλει αρκετές φωτογραφίες να ανεβάσω από τα παλιά και τα καινούρια ελαστικά αλλά πρέπει να βρω το χρόνο να ασχοληθώ.
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Τετ Οκτ 15, 2014 12:35 am

    Καλοτάξιδα Βασίλη, πόσο στα άφησε τελικά το τρελοκομείο...?
    vassilis
    vassilis
    Patriotης για μια ζωή
    Patriotης για μια ζωή


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2011
    Ηλικία : 47
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από vassilis Τετ Οκτ 15, 2014 2:26 am

    Ευχαριστώ.
    Δυστυχώς, για κάποιους άλλους λόγους που δε σχετίζονται σε καμία περίπτωση με το συγκεκριμένο κατάστημα, αναγκάστηκα να τα βάλω αλλού, αν και θα προτιμούσα να τα είχα βάλει στον γνωστό μας.
    Δεν έχει κάποια σημασία πάντως, οι τιμές πάνω κάτω αυτές είναι.
    Yagoulas
    Yagoulas
    Δόκιμος Patriotης
    Δόκιμος Patriotης


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2014
    Ηλικία : 52
    Τόπος : Αθήνα

    ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη - Σελίδα 3 Empty Απ: ContiCrossContact LX και λοιπά ελαστικά για τον πατριώτη

    Δημοσίευση από Yagoulas Τετ Οκτ 15, 2014 2:42 am

    Κι εγώ θα τα βάλω αλλού φίλε.
    Λοιπόν για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, λαστιχάδες και υδραυλικοί λόγω κατάστασης έχουν πολύ δουλειά, με την αντίστοιχη διαστολή τσέπης. Κι επειδή ζούμε σε εποχές απόλυτου εγωισμού (δυστυχώς) κάποιοι ξεχνούν πολύ εύκολα παλιούς πελάτες, αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει, το στυλάκι όμως του βολεμένου υπερόπτη με χαλάει πολύ...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 2:47 am